Pečenje rakije

U ovom je odjeljku prikazana jesenska scena “Pečenje rakije u seoskom dvorištu”.

Unutar nje imate priliku vidjeti jedan od najstarijih tipova tradicijskih kazana (naprave za destilaciju fermentiranog voća̶pečenje rakije) na tlu Hrvatske. O samom kazanu više možete saznati na sljedećem prikazu unutar virtualnog postava

U ovoj su sceni izloženi i drugi predmeti i naprave kojima su se u jesen obavljali različiti poslovi. Pažnju Vam želimo skrenuti na vrlo neobičnu posudu načinjenu od kore drveta “kuzov” (više o njemu u zasebnom prikazu), drvenu“krunjaču” za krunjenje, tj. runjenje kukuruza, na specifičnu drvenu posudu zvanu“oborak” (također detaljnije opisanu u zasebnom prikazu), ali i na košnice izdubljene iz jednog komada debla.

pecenje rakije (8)
pecenje rakije (2)
pecenje rakije (1)
pecenje rakije (7)
pecenje rakije (6)
pecenje rakije (5)
pecenje rakije (4)
pecenje rakije (3)
previous arrow
next arrow

Rakija se najviše pekla od šljiva, ali se mogla peći i od drugoga voća: jabuka, krušaka, višanja, a takva se rakija onda naziva: šljivovica, jabukovača, kruškovača, breskovača, višnjevača… Pečenje rakije obavljalo se na dvorištu pa je zato u pozadini ove scene smještena rekonstrukcija s originalno ugrađenim drvenim dijelovima žitnice „hambara“ ili “amabra” te dijela gospodarskih objekata, tj. spremišta, koja su također služila i u procesu proizvodnje rakije (“pecara”, “kačara” – spremišta u kojima se odvijala fermentacija usitnjenog voća , „kom“).

Izdvojeni predmeti iz prikaza

Kazan

Jedan od najstarijih tipova tradicijskog kazana.

Oborak

Novi oborak se najčešće nije prodavao…