Ulaz s lozinkom: OVDJE
Ulaz s lozinkom: OVDJE
Postoje razne vrste ljubavi – prema partneru, kulturi, baštini, umjetnosti...
Što se dogodi kada se te ljubavi malo pomiješaju?
je fotografska izložba mladenaca koji su kao kulisu fotografiranja, za uspomenu na svoj važan dan, odabrali upravo Zavičajni muzej Stjepan Gruber i staru kuću Nemec.
Fotografije su zaključane u škrinji zaljubljenika u Muzej te samo istinski zaljubljenici mogu otključati cijelu izložbu. Istraži, zabavi se, zaljubi se u Muzej i pokušaj otključati sve fotografije.
Prema svećeniku i etnografu Josipu Lovretiću u prošlosti su se svadbe najčešće održavale ponedjeljkom ili srijedom ujesen.
Prva galerija je otključana.
Sada si, sasvim službeno, postao Istraživač baštine.
U Kanonskim vizitacijama iz 18. stoljeća čitamo da zaručnik majci zaručnice daruje jedan par cipela u znak sklapanja prijateljstva između jedne i druge strane, kako bi stekao naklonost mladenkine obitelji.
Otključana je i druga galerija.
Je li moguće da se u tebi krije nešto više od običnog istraživača?
Sredinom 18. stoljeća za mjesto Bošnjake ostaje sačuvan podatak kako su vojne vlasti bile nezadovoljne jer su djevojke kasno stupale u brak. To je označavalo udavanje s 27 ili 28 godina, dok su djevojke u civilnoj Hrvatskoj stupale u brak s 13 do 16 godina. Razlog takve statistike bila je činjenica da je velik dio vojno sposobnih mladića bio u ratnim vremenima izvan područja Krajine, tako da su djevojke tek u mirnim vremenima mogle birati mladiće.
Treća galerija je otključana!
Sada već ozbiljno sumnjamo da ti nisi samo običan istraživač.
Vojnicima se nije davala neograničena dozvola za brak. Vlasti su smatrale kako to umanjuje njihov ratnički duh, otežava mobilizaciju vojnika i povećava financijske troškove zbog uzdržavanja udovica i siročadi. Tako je svaki krajiški mladić kao potvrdu odobrenja dobivao posebno tiskan listić ili ženidbenu dozvolu.
Otključana je i četvrta galerija.
Sada je sigurno, ti nisi običan istraživač. Zaslužio si svoj novi status!
Propisi u Vojnoj krajini zabranjivali su ženidbu ako mladenci nisu bili predočili potvrdu svog duhovnog pastira kojom on svjedoči da mladi imaju dovoljno znanja o svojoj vjeri. Svakog svećenika koji bi bio obavio vjenčanje bez potrebne dozvole odmah se moralo prijaviti vlastima.
Peta galerija više nije zaključana.
Odlično ti ide! Ali pripazi, Zaljubljenici u Muzej su iduće galerije zaključali s jačim lokotima.
Djevojke su svatovcem najavljivale ceremonijal i ritual svatovskog obreda. Svatovac je na nacionalnoj razini uvršten na listu nematerijalne kulturne baštine te se, za razliku od bećarca koji je ukalupljen, izvodi s mnogo različitih melodija i varijanti.
„Svekrvice došla ti je snajka
ti joj budi k'o rođena majka.
Svekrvice ako znaš za Boga
nemoj prema snaji biti stroga.“
Lokot je pao i sa šeste galerije!
Primjećujemo da ti pitanja i nisu baš teška.
Kuma bi se prvo okitilo otarkom te posjelo u čvrstu stolicu, nerijetko napravljenu i korištenu posebno za taj običaj. Zatim bi ga dvojica muškaraca na stolici nosila do kuće. Obavezno su ih uz sudionike svadbe pratili i tamburaši, pjevajući i slaveći kuma i kumstvo.
Sedma galerija više nije zaključana!
S lakoćom si napredovao i došao do novog statusa. Čestitamo!
Županjka Katarina Horvatović i Fred vjenčali su se unatoč protivljenjima 1893. godine, a njihova ljubav i brak postali su simbol spone između ruralnog i urbanog. Živjeli su u kući, današnjoj Obrtničko-industrijskoj školi kod savskog nasipa.
Pronađen je ključ i za osmu galeriju!
Tvoju želju da upoznaš baštinu izgleda ne mogu omesti ni duža pitanja.
Godine 1820. tri su mladića iz Brodske pukovnije pobjegla na osmansku stranu u susjedno selo Domaljevac kako bi pronašli svoje buduće žene. Kada su se vratili, vojne vlasti su im dopustile ženidbu, ali nisu prošli nekažnjeno. Svaki je dobio po trideset udaraca batinom jer su dezertirali izvan Vojne krajine.
Deveta je galerija širom otvorena!
Analizirajući tvoje načine odgovaranja, imamo dojam da se u tebi rađa nešto više od pukog osjećaja dužnosti Čuvara uspomena.
Svadbeni vijenci poznati su mnogim narodima diljem Europe. Stručnjaci smatraju da su se razvili od obične trake za vezanje duge, raspuštene kose. Trake za vezanje kose zabilježene su u antičko doba, a iz arheoloških izvora doznaje se da su ih Slaveni i Germani poznavali prije dodira s antičkim svijetom.
Što se tebe tiče, deseta galerija kao da nikada nije ni bila zaključana.
A mi smo sada sigurni, u tebi se rodila prava ljubav prema baštini. Čestitamo na novoj tituli!
U 18. i 19. stoljeću vojne vlasti kritizirale su pojedine stanovnike Granice zbog opijanja i prekomjernog konzumiranja alkohola. Tako je u izvorima ostao sačuvan događaj iz sela Gundinci kada je graničar Ivan Mihić zbog opijanja rakijom u vlastitoj kući radio probleme, te ga vlast kažnjava s dvadeset pet batina.
Jedanaesta galerija je otvorena!
Rijetki su ljubitelji baštine dospjeli ovako daleko, a ti se izgleda tek zagrijavaš.
Život graničara gotovo svakodnevno prolazio je u strahu od teških batina. Za razne prijestupe odgovaralo se trčanjem kroz tristo momaka koji bi ih šibali. Batinalo se za sve, kako za ozbiljnije prekršaje poput pucanja, krađe ili spavanja na straži, tako i za prijestupe kao što su neizvješen kućni broj, preljub ili nevezanje psa na lanac.
Lokot je pao i s dvanaeste galerije!
Izgleda da ne postoji brava koja bi tebe mogla spriječiti da otkriješ sve zanimljivosti naše bogate povijesti i kulture. Svaka čast!
U župi Mučeništva sv. Ivana Kristitelja u Županji od prve polovice 20. stoljeća djelovale su trobozanke – neudane djevojke, Šokice, koje su pjevale na misama. Bilo ih je trinaest, počimajla je stajala u sredini te sa šest djevojaka s jedne i šest s druge stane. Ime su dobile po ogradi koja je tada stajala u crkvi, a zvala se trobozan. Djevojke trobozanke bile su u prvom redu iza ograde.
Trinaesta galerija je otvorena!
Očito je da ljubav prema baštini u tebi nezaustavljivo raste. Ti više nisi običan ljubitelj baštine.
Svečano te imenujemo Zaštitnikom kulture!
Jedan od poznatijih kolektivnih pučkih običaja u prošlosti Slavonije bio je divan ili prelo. Djevojke i momci bi se sastali, pjevali pjesme, svirali, zaljubljivali se, zbijali šale i zagonetke. Vojne vlasti pokušale su iskorijeniti ovaj običaj. Matija Antun Relković, graničarski časnik i hrvatski prosvjetiteljski prozaik, u svom je djelu Satir divan/prelo okarakterizirao kao „glavni rasadnik raskalašenosti“ i u njemu je vidio kamen spoticanja za gospodarski napredak stanovništva.
Kao od šale, pao je lokot i s četrnaeste galerije!
Iznimno nam je drago vidjeti da svoju ulogu zaštitnika kulture i ti, baš kao i Zavičajni muzej Stjepan Gruber, shvaćaš ozbiljno i da s ljubavlju istražuješ, učiš i prikupljaš nova znanja.
Prema tradiciji, buduću mladu se darivalo pri prošnji i na zarukama, no darovi su se često nosili i u drugim prigodama između prošnje i svadbe.
Petnaesta galerija je otvorena!
Mnogi vole muzeje, ali strast prema baštini koju ti nosiš u sebi zaista je posebna. Zbog takvih kao što si ti, s ljubavlju i zanosom, rade se uvijek nove i posebne muzejske izložbe, radionice, predavanja i druga muzejska događanja.
Otključana je i posljednja velika galerija. U njoj možeš pogledati fotografije svih mladenaca iz izložbe.
Tvoja zainteresiranost, predanost i ljubav prema kulturi i baštini znače samo jedno:
Svečano ti i s ponosom dodjeljujemo titulu:
Istakni je s ponosom i vidimo se u Muzeju!
Sada kada si i službeno postao Zaljubljenik u Muzej, otkrivamo ti i lozinku za posljednju galeriju.
Lozinka glasi: 1953
(Zavičajni muzej Stjepan Gruber je osnovan 1953. godine)
IMPRESUM
AUTORICA
Marta Huber
KONCEPT IZLOŽBE I WEB RAZVOJ
QtouR - virtualni vodič
www.qtour.org
Svidjela ti se izložba?
Pomozi nam pronaći još zaljubljenika.
Podijeli izložbu s prijateljima!
Može li ikada biti previše zaljubljenika u muzej? 😉
Nemoj zaboraviti lozinku: 1953
[iframe src=”https://qtour.org/hr/1-1/” width=”100%” height=”1000″]