Badnja večer

Bez obzira je li se radilo o siromašnim ili onim bogatijim obiteljima, svi su u danima oko Božića nastojali ispuniti određena pravila u načinu urešavanja kuće, stola, pripremanja hrane, pića, odijevanja i mnogih drugih običaja. Središnji je događaj svakako bio obiteljski objed.

Uz ovaj prikaz želimo vam skrenuti pažnju na božićnu svijeću, kao na jedan vrlo važan i neizostavan simbol Badnje večeri i Božića. Božićnu su svijeću ljudi u prošlim vremenima sami izrađivali i ona se u pravilu postavljala na središnji dio blagdanskog stola. Svijeći se pridavala stvarna i snažna magična moć te se ona obavezno brižno čuvala za iduću godinu. Vrlo su česta i proricanja vezana za njezino gašenje. Naime, vjerovalo se da ako dim svijeće ne ode prema gore već se navije prema jednoj od osoba za stolom, da će ta osoba umrijeti u idućoj godini.

badnja vecer (9)
badnja vecer (5)
badnja vecer (2)
badnja vecer (6)
badnja vecer (4)
badnja vecer (7)
badnja vecer (3)
badnja vecer (8)
previous arrow
next arrow

 U slavonskim selima zabilježeno je da svijeću gasi najstariji član kuće, obično muškarac i to nakon pojedene juhe. Gasio ju je na način da žlicom zagrabi malo vina iz čaše te je prinosi plamenu svijeće  gaseći ga. Nakon gašenja, ostatak vina vraća u čašu te je diže i nazdravlja: „Živi i zdravi mi bili i dogodine svi se ponovno našli za ovim stolom.“. Zatim prvo on, a onda i svi odrasli ukućani ispijaju gutljaj vina iz te čaše.

U selima u okolici Županje umjesto vina za gašenje svijeće poslužila bi rakija, a u Županji je pak zabilježeno da se božićna svijeća gasila kruhom. Taj bi se komadić kruha čuvao na stolu sve do završetka večere, kada ga se obavezno bacalo u plamen peći (nikako ga se nije smjelo pomiješati s ostalim ostacima jela). U Bošnjacima su, prije gašenja svijeće rakijom, svi ukućani molili onoliko molitava (Oče naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu) koliko je osoba za stolom. S obzirom da su obitelji tada vrlo često bile brojne, molitva je znala potrajati.

Izdvojeni predmeti iz prikaza

Kožuv

Ovakav se skupocjeni kaput nosio samo u svečanim prigodama.

Molitvenik

Molitvenik s bogato ukrašenim koricama.

Papčara

Ova je lovačka torba svoje zvučno ime dobila po srnećim papcima kojima je ukrašena.

Sluga

Ovo je nisko drveno pomagalo ime dobilo po svojoj „poniznoj“, ali izrazito korisnoj ulozi.